UEZGUI-1788-56VI-BA
Contact Now
UEZGUI-1788-56VI-BA
Product Status : Active
Package : Bulk
Viewing Area : 112.01mm W x 84.58mm H
Series : uEZ® GUI
Diagonal Screen Size : 5.6" (142.24mm)
Graphics Color : Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen : Resistive
Mfr : Future Designs Inc.
Dot Pixels : 640 x 480 (VGA)
Display Mode : Transmissive
Interface : I²C, SPI
Dot Pitch : -
Dot Size : -
Backlight : LED - White
Base Product Number : UEZGUI
Controller Type : LPC1788
Description : LCD DISPLAY TFT 5.6" 640X480
Model Number : UEZGUI-1788-56VI-BA
Contact Now
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color I²C, SPI 5.6" (142.24mm) 640 x 480 (VGA)